BIK – wszystko, co musisz wiedzieć o Biurze Informacji Kredytowej

Jeżeli chcesz uzyskać pożyczkę lub kredyt, albo po prostu sprawdzić swoją historię zobowiązań, to zapewne słyszałeś o BIK. Za tym tajemniczym skrótem kryje się Biuro Informacji Kredytowej, czyli instytucja, o której powinna wiedzieć każda osoba zadłużona. Czym jest BIK? Jak działa? Jakie usługi oferuje?

Czym jest Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej to spółka akcyjna założona przez Związek Banków Polskich, czyli samorządową instytucję stworzoną i zarządzaną przez najważniejsze polskie banki. BIK zajmuje się zbieraniem i przetwarzaniem historii kredytowej wszystkich Polaków, którzy posiadają lub posiadali jakiekolwiek zobowiązania. Informacje o długach są przekazywane bankom i niektórym firmom pożyczkowym, które na ich podstawie decydują o pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniu wniosku o kredyt albo pożyczkę.

Jakie informacje są w BIK?

W zakres informacji zbieranych przez BIK wchodzą szczegóły każdego przeszłego lub obecnego zobowiązania. Są to:

  • wysokość zadłużenia,
  • uzgodniony termin spłaty,
  • historia wpłat,
  • informacje o opóźnieniu w płatności i problemach ze spłatą.

Te ostatnie są szczególnie istotne dla potencjalnych pożyczkodawców. Banki surowym okiem patrzą na każde, nawet najmniejsze opóźnienia w spłacie. To jeden z najczęstszych powodów odmowy udzielenia kredytu.

Czym jest raport BIK i jak go uzyskać?

Klienci indywidualni zainteresowani uzyskaniem dostępu do swojej historii kredytowej mogą wykupić raport BIK. Zawiera on szczegółowe informacje na temat wszystkich zobowiązań, także tych spłaconych. Usługa jest szczególnie przydatna, jeśli starasz się o kredyt hipoteczny lub podejrzewasz, że ktoś wyłudził pożyczkę na twoje dane osobowe. Co istotne, raz na rok możesz uzyskać dostęp do darmowego raportu BIK. Jest on okrojony z większości informacji, a zanim go dostaniesz, zaczekasz przez nawet 30 dni.

Jak działają Alerty BIK?

Biuro Informacji Kredytowej przygotowało dla klientów usługę Alerty BIK. Pełnią one funkcję zabezpieczenia przed wyłudzeniem środków. Jeżeli zdecydujesz się na wykupienie abonamentu, to dostaniesz natychmiastowe powiadomienie SMS za każdym razem, gdy ktoś złoży wniosek o kredyt lub pożyczkę na twoje dane osobowe. W takiej sytuacji możesz skontaktować się z infolinią BIK, na której uzyskasz informacje na temat wniosku i dalszą pomoc przy udaremnieniu próby oszustwa.

Czy da się usunąć historię zadłużenia z BIK?

Co do zasady bank lub firma pożyczkowa może umieścić informacje o zobowiązaniu w bazie BIK jedynie, jeśli klient wyrazi na to zgodę. Informację na ten temat znajdują się w umowie. Co istotne, istnieje możliwość wyczyszczenia BIK z informacji o konkretnym zobowiązaniu po jego terminowej spłacie. Aby to zrobić, trzeba skontaktować się z biurem obsługi klienta BIK i poinformować je o wycofaniu zgody na przetwarzane informacji o spłaconym zobowiązaniu.

Sytuacja komplikuje się w przypadku zadłużenia spłaconego nieterminowo. W takiej sytuacji wpis można usunąć dopiero pięć lat po dacie ostatecznej spłaty. BIK może natomiast usunąć wpis, jeżeli są w nim zawarte nieprawdziwe informacje. Jeśli uważasz, że taka sytuacja ma miejsce, to możesz zwrócić się o pomoc do obsługi klienta BIK. Pamiętaj jednak, że instytucja rzadko usuwa negatywne wpisy, a czyszczenie niekorzystnej historii kredytowej w BIK jest w praktyce bardzo trudne!

Index