Czym jest giełda długów i jak usunąć z niej wpis o dłużniku?

W internecie funkcjonują giełdy długów, na których można handlować wierzytelnościami. Prowadzą je prywatne podmioty związane z branżą windykacyjną. Czym tak naprawdę jest giełda długów? Jak usunąć z niej wpis i czy firma musi to zrobić?

Czym jest giełda długów?

Giełda długów to specjalna strona internetowa, na której wierzyciele wystawiają wierzytelności niepłacących klientów. Odwiedzające ją podmioty mogą dokonać cesji wierzytelności, czyli po prostu zakupić dług. Teoretycznie każdy podmiot, czyli firmy, przedsiębiorcy i zwykłe osoby fizyczne, mogą zakupić wierzytelność wystawioną na sprzedaż. W praktyce zdarza się to bardzo rzadko, a giełdy długów sprzedają nie więcej, niż kilka wierzytelności miesięcznie.

Tak naprawdę giełdy długów są przede wszystkim narzędziem w rękach windykatorów. Serwisy współpracują z wybranymi firmami windykacyjnymi i w zamian za niewielkie pieniądze umożliwiają im wystawienie długów na sprzedaż. Wiąże się to z opublikowaniem danych dłużnika, który nie może z tym nic zrobić. Windykatorzy liczą na to, że jeśli informacje o zadłużeniu są publicznie dostępne, to dłużnik chętniej spłaci zobowiązanie.

Na czym zarabia giełda długów?

Wbrew nazwie, giełdy długów nie zarabiają na sprzedaży wierzytelności, a na współpracy z firmami windykacyjnymi. Te ostatnie oferują jednorazową prowizję lub stałą, comiesięczną opłatę w zamian za możliwość wystawiania ogłoszeń. Upublicznienie danych osobowych, włącznie z miejscem zamieszkania, buduje pozycję negocjacyjną windykacji i może skutecznie zastraszyć część dłużników.

Giełdy długów pobierają oczywiście prowizję za sprzedaż zobowiązania, ale takie transakcje zdarzają się bardzo rzadko. Odwiedzają je głównie firmy windykacyjne i sami dłużnicy, którzy nie są zainteresowani zakupem cudzych wierzytelności.

Jakie są popularne giełdy długów?

W polskim internecie funkcjonuje kilka giełd długów. Najpopularniejsze z nich to strony:

  • gielda-dlugow.net,
  • dlugi.info,
  • verif.pl,
  • lista-dlugow.pl.

Są też inne, mniejsze giełdy długów, które nie znalazły się na powyższej liście. Firmy windykacyjne z reguły współpracują jedynie z jednym serwisem naraz. Oznacza to, że większość dłużników widnieje na nie więcej, niż jednej giełdzie długów.

Jak usunąć wpis z giełdy długów?

Większość giełd długów umożliwia usunięcie wpisu z bazy danych, ale tylko w przypadku, jeśli jest on niezgodny ze stanem rzeczywistym. Wówczas dłużnik powinien złożyć do giełdy długów wniosek o usunięcie wpisu wraz z dowodami, na przykład w formie kopii umowy pożyczki lub kredytu, której treść jest sprzeczna z informacjami zawartymi we wpisie.

Właściciel giełdy długów w odpowiedzi na wniosek niemal na pewno powoła się na zgodę udzieloną w momencie podpisywania umowy pożyczki lub kredytu. W końcu handel wierzytelnościami jest całkowicie legalny, a polskie prawo go nie zakazuje. Oczywiście w skrajnych sytuacjach można pozwać serwis udostępniający dane osobowe dłużnika, ale proces będzie długi i drogi, a nie do tego ma gwarancji, że uzyska się odszkodowanie.

Giełda długów – czy jest się czego obawiać?

Giełdy długów są jednym z kilku metod nakłaniania dłużników do uregulowania zobowiązania. Ich działalność ma charakter psychologiczny. Dzięki nim firma windykacyjna może legalnie upublicznić szczegółowe informacje o zadłużeniu, co wywiera ogromną presję psychiczną. To silny argument podczas rozmowy telefonicznej z windykacją.

W praktyce giełdy długów przeglądają jedynie sami dłużnicy oraz firmy windykacyjne, a szansa na to, że ktoś kupi wierzytelność, jest bardzo mała. Nie należy się ich obawiać, ale jeśli celem dłużnika jest usunięcie wpisu, to najszybszym rozwiązaniem jest szybka spłata zobowiązania.

Dodaj komentarz

Index